Základní škola Opočno sídlí ve třech budovách. V klidné, historické a malebné části města na Trčkově náměstí jsou v budově čp. 4 umístěny první a druhé ročníky. Nejmladším žákům je zde v rámci celé školy nabízeno příjemné, téměř rodinné prostředí. Učebny jsou rozmístěny v prvním patře, disponují interaktivními tabulemi a svým dalším vybavením plně odpovídají současným trendům ve vzdělávání. Na stejném patře je rovněž situována inovovaná sborovna. Přízemí budovy je vyčleněno třem oddělením školní družiny, přičemž každé z nich žákům vytváří, svým podnětným vybavením, dobré zázemí pro mimoškolní vzdělávání. Součástí přízemí je také prostorná cvičná kuchyňka. K budově náleží pravidelně udržovaný dvorek s prolézačkou a malým sportovním hřištěm.