Třídy V. A a V. B se 11. dubna vydaly na exkurzi do planetária v Hradci Králové. Bylo to zajímavé a poučné zakončení kapitoly o vesmíru, kterému se žáci věnovali v hodinách přírodovědy. Program s názvem Sluneční soustava zanechal v dětech velký dojem. Pod jeho vlivem potom v hodině slohu sepsaly několik řádků o této zkušenosti.

(Jaroslava Pachovská)

V pondělí jsme byli v Hradci Králové v planetáriu. Hodně se mi líbil pás znamení a souhvězdí, která se promítala na stropě. Nevěděla jsem, že Slunce je ve skutečnosti bílé, ale my ho vidíme žluté díky atmosféře. Na obloze je několik milionů hvězd, ale my vidíme jen několik tisíc. Slunce je k Zemi nejbližší hvězda. Kdybychom se na Slunce podívali dalekohledem, tak bychom oslepli. Mohli jsme si koupit nějaký suvenýr.

(Aneta Malenovská, V. B)

Na exkurzi v planetáriu se mi líbil film o Voyageru 1 a Voyageru 2. Na cestě tyto dva stroje pořizují fotografie. Nadchlo mě, jak vypadají měsíce různých planet odlišně. Dozvěděla jsem se, že Slunce nevyjde a nezapadne vždy na stejném místě. Mohla jsem se poprvé a bezpečně podívat na Slunce. Líbila se mi váha, která vám ukáže, kolik kilogramů byste vážili třeba na Měsíci.

(Kristýna Židová, V. B)

V planetáriu se mi nejvíce líbil dokumentární film o Voyageru 1 a Voyageru 2. Byly sestrojeny ve 20. století na Floridě. Sondy prozkoumaly Jupiter, Saturn a Uran. Zjistila jsem, že planety mají u sebe měsíce stejně jako Země. Asi v roce 2025-2030 NASA ztratí spojení s Voyagery. Až lidstvo zanikne, sondy budou jediný pozůstatek lidstva. Mají v sobě plán, jak sestavit gramofon. Když ho nějaká civilizace najde, bude si moci pustit několik pozdravů v různých jazycích.

(Nela Bernáthová, V. B)

V planetáriu se mi líbilo promítání o Voyageru 1 a 2. Zaujalo mě, že na Neptunu je rychlost vzduchu až 2 000 km za hodinu. Nevěděl jsem, že nejen Země má polární záři. Zajímavé je, že Slunce je bílé a ne žluté. Čím víc atmosféry je mezi Sluncem a námi, tím víc se Slunce zbarvuje dožluta a červena. Je to vidět při východu nebo západu Slunce. Hned jak se ten den setmělo, šel jsem se dívat na hvězdy.

(Jan Snopek, V. B)